At the 49th Killdeer High School Rodeo

t was an early morning for spectators Sunday at the 49th annual Killdeer High School Rodeo, but it was a time dozens of cowboys and cowgirls were anticipating.

By BRYCE MARTIN

Herald Editor

Posted May 17, 2013 

KILLDEER — It was an early morning for spectators Sunday at the 49th annual Killdeer High School Rodeo, but it was a time dozens of cowboys and cowgirls were anticipating.

Killdeer High School students took four wins at this year’s rodeo, including Wyatt Bice for the boys all around category.

Advisor for the Killdeer High School rodeo club and Killdeer Saddle Club member Kami Kling offered her great appreciation to those who helped with the event – the Killdeer Saddle Club, the Killdeer Ambulance service, the Dunn Center fire department and the city of Killdeer.

“And especially all the parents that helped and volunteered throughout the week and the day of the rodeo for helping make this day possible,” Kling said.

 

2013 RESULTS:

Boys All-Around: Wyatt Bice From Killdeer

Girls All-Around: Tie: Samantha Jorgenson of Watford City and Brittany Jo Cudworth of Warwick

Bull riding: First place: Devin Boltz of Belfield score 72; Second place: Weston Hartman of Mandan

Team Roping: First place: Wyatt Bice of Killdeer and Joe Nelson of Alexander with a time of 5.39; Second place: Seth Peterson of Minot and Logan Sailer of Hazen; Third place: Kristy Langseth of Minot and Laurel Nelson of Alexander

Barrel Racing: First place: Cydney Peterson of Minot with a time of 16.450; Second place: Samantha Jorgenson of Watford City; Third place: Lexus Kelsch of McLaughlin, S.D.

Goat Tying: First place: Brittany Jo Cudworth of Warwick with a time of 7.83; Second place: Cassandra Bauske of Ray; Third place: Chantel Fettig of Kintyre.

Girl Cutting: First place: Samantha Jorgenson of Watford City with a score of 73; Second place: Kennedi Kautzman of Mandan; Third place: Saige Feilmeier of Watford City

Tie Down Roping: First place: Wyatt Bice of Killdeer with a time of 11.0; Second place: Lane Dahl of Sawyer; Third place: Austen Steffan of Manning

Saddle Bronc: First place: Boyd Stroh of Dickinson with a score of 61.0; Second place: Kasey Dressler of Richardton

Breakaway Roping: First place: Kit Miller of Amidon with a time of 3.21; Second place: Brittany Jo Cudworth of Warwick; Third place: Jessica Johnson of Minnewauken

Steer Wrestling: First Place: Joe Nelson of Alexender with a time of 4.22; Second place: Keaton Schaeffer of Broadas, Mont.; Third place: Levi Vangsness of Walcott

Pole Bending: First place: Leah Voight of Beulah with a time of 20.761; Second place: Lexus Kelsch of McLaughlin, S.D.; Third place: Sadie Kieson of Watford City

Boys Cutting: First Place: Riley Rustad of Kindred with a score of 66; Second place: Wyatt Bice of Killdeer; Third place: Lane Rossow of Herreid, S.D.


Share this post

GAMES