Dunn County Herald Scoreboard

2017 BAC High School Track and Field Classic

May 6 at Dickinson State University

Killdeer results

Pole vault – 1. Hoyt Zander 12-06

Javelin – 1. Tony Kluver 149-00; 4. Dylan Tabor 141-01; 5. Hoyt Zander 132-08; 7. Alex Sadowsky 127

Discus – 6. Pat Williams 124-10

800-meter relay – 5. (Liam Reilly, Cole Dukart, Dillan Jepson, Kacen Gartner) 1:39.86

400-meter relay – 3. (Hoyt Zander, Cole Dukart, Dillan Jepson, Kacen Gartner) 47.04

110-meter hurdles – 7. Cole Dukart 16.51

3,200-meter run – 8. Garrett Calkins 13:17.61

2017 DHS Carlson Booster

May 4 at Dickinson State University

Team Scores: 1. Bismarck 187; 2. Dickinson Trinity 128.5; 3. Mandan 99.5; 4. Minot 69.5; Mott-Regent 43; 6. Dickinson 42; 7. Watford City 38.5; 8. Beulah 37; 9. Bowan County 31.5; 10. Bismarck Legacy 22; 11. Killdeer 12.5; 12. Century 10; 13. Bismarck Century 8; 14. Hettinger-Scranton 1

Killdeer results

100-meter dash – 7. Kacen Gartner 11.99

200-meter dash – 4. Kacen Gartner 24.67

Pole vault – 5. Hoyt Zander 12-00

Shot put – 8. Liam McFadden 38-07

Discus – 7. Rope Smith 125-07

Javelin – 1. Tony Kluver 136-10; 5. Dylan Tabor 127-10.5

Badlands Conference Track and Field Classic

May 2 at Bowman

Varsity Team Scores: 1. Dickinson Trinity 152; 2. Watford City 119.5; 3. Bowman County 90; 4. Mott-Regent 74.5; 5. Beulah 55.5; 6. Killdeer 45.5; 7. (tie) Beach, Southern McLean 27; 9. Hazen 22.5; 10. (tie) Standing Rock, Hettinger-Scranton 21; 12. New Salem-Almont 20; 13. Glen Ullin/Hebron 10; 14. Grant County/Flasher 7.5; 15. New England 6; Center-Stanton 5; 17. Heart River 2.

Killdeer results

200-meter dash – 7. Kacen Gartner 24.05

800-meter run – 5. Stephen Westarp 2:14.98

High jump – 5. Garrett LeMieux 5-08

Pole vault – 2. Hoyt Zander 13-00

Shot put – 8. Liam McFadden 38-07

Discus – 1. Rope Smith 136-00; 7. Pat Williams 118-03; 8. Alex Sadowsky 116-07

Javelin – 1. Tony Kluver 136-10; 5. Dylan Tabor 127-10.5

Junior Varsity Team Scores: 1. Dickinson Trinity 103; 2. New England 88; 3. Bowman County 78.5; 4. Southern McLean 59.5; 5 (tie). Beach, Mott-Regent 45; 7. Beulah 42; 8. Watford City 38; 9. New Salem-Almont 37; 10. Center-Stanton 36.5; 11. Hettinger-Scranton 15; 12. Grant County/Flasher 12; 13. Hazen 11; 14. Killdeer 10; 15. Heart River .5

2017 BAC High School Track and Field Classic

May 6 at Dickinson State University

Killdeer results

Pole vault – 3. Sydney Andersen 8-09; 5. Corrie Dobitz 7-09; 6. Chenneth Morlock 7-09

Javelin – 1. Steena Larsen 116-04; 7. Trae Murray 101-07

High jump – 6. Rachel Kisse 4-07; 7. Trae Murray 4-07

Discus – 6. Trae Murray 95-10

Long jump – 5. Chenneth Morlock 15-08

Triple jump – 5. Elissa Steffan 32-00

400-meter relay – 4. (Chenneth Morlock, Molly Nies, Chelsea Morlock, Elissa Steffan) 54.74

400-meter dash – 1. Shawnee Hansen 1:04.01; 3. Sydney Andersen 1:06.70; 8. Rachel Voigt 1:09.32

100-meter hurdles – 6. Chenneth Morlock 17.73

200-meter dash – 6. Shawnee Hansen 27.09

1,600-meter relay – 1. (Sydney Andersen, Chelsea Morlock, Rachel Voigt, Shawnee Hansen) 4:20.29

2017 DHS Carlson Booster

May 4 at Dickinson State University

Team Scores: 1. Dickinson 162; 2. Century 123.5; 3. Dickinson Trinity 77; 4. Mandan 65.5; 5. Bismarck 57; 6. Bowman County 52.5; 7. Hettinger-Scranton 36; 8. Killdeer 34.5; 9. Minot 30.5; 10. Bismarck Legacy 28.5; 11. Mott-Regent 27; 12. Watford City 21; 13. Beulah 19; 14. Williston 2

Killdeer results

100-meter dash – 2. Shawnee Hansen 13.30

200-meter dash – 7. Shawnee Hansen 27.68

400-meter dash – 6. Sydney Andersen 1:04.99

100-meter hurdles – 1. Katelynn Lane 16.03

800-meter relay – 3. Killdeer 1:50.46

Pole vault – 5. Sydney Andersen 8-03; 7. Corrie Dobitz 8-03

Shot put – 8. Gabi Flaget 33-0

Badlands Conference Track and Field Classic

May 2 at Bowman

Varsity Team Scores: 1. Dickinson Trinity 128; 2. Killdeer 90; 3. Hazen 87.50; 4. Bowman County 82.50; 5. Hettinger-Scranton 68; 6. Watford City 58; 7. Beulah 46; 8. Grant County/Flasher 41; 9. Beach 34; 10. Mott-Regent 33; 11. Standing Rock 18; 12. New England 13; Southern McLean 9; 14. New Salem-Almont 5

Killdeer results

100-meter dash – 7. Shawnee Hansen 13.61

200-meter dash – 8. Shawnee Hansen 27.76

400-meter dash – 1. Shawnee hansen 1:04.28; 6. Sydney Andersen 1:06.01

800-meter run – 7. Rachel Voigt 2:55.58

3,200-meter run – 3. Danielle Benz 14:16

100-meter hurdles – 2. Katelynn Lane 16.61

400-meter relay – 4. Killdeer 54.29

800-meter relay – 3. Killdeer 1:54.30

Pole vault – 3. Sydney Andersen 9-00; 4. Corrie Dobitz 8-06; 5. Chenneth Morlock 8-0; 6. Rachel Kisse 7-06; 7. Steena Larsen 7-06; 8. Katelynn Lane 7-00

Long jump – 2. Chenneth Morlock 16-03

Triple jump – Elissa Steffan 31-00

Shot put – 4. Gabi Flaget 32-05

Discus – 8. Taycee Butts 95-02

Javelin – 3. Steena Larsen 102-05

Junior Varsity Team Scores: 1. Hettinger-Scranton 85; 2. Watford City 65; 3. Center-Stanton 62; 4. Southern McLean 61.33; 5. Hazen 47; 6. Beach 44.66; 7. Killdeer 38; 8. (tie)  Mott-Regent, Bowman County 36; 10. Dickinson Trinity 35; 11. New Salem-Almont 25; 12. Standing Rock 24; 13. New England 6; 14. Beulah 10; 15. Heart River 5; 16. Glen Ullin/Hebron 1.

Killdeer results

100-meter dash – 5. Amelia Jaggi 14.64

200-meter dash – 6. Shyanne Oversen 30.43

400-meter dash – 1. Shyanne Oversen 1:13.86; 2. Amelia Jaggi 1:14.23; 5. Kylee Boltz 1:16.34

Long jump – 2. Shyanne Oversen 14-07

Discus – 8. Awnah Altringer 67-00

Hazen Tournament

at Hazen

Team Scores: 1. Heart River 309; 2. Dickinson Trinity 358; 3. Western Morton County 366; 4. Hazen 376; 5. Bowman Counth 379; 6. Killdeer 394; 7. Beach 461; 8. Shiloh 501

Killdeer results

Tony Kluver 81; Ryan Zastoupil 100; Mike Hutchison 108; Jon Tomjack 105

Standing Rock Invite

at Standing Rock

Team Scores: 1. Heart River 311; 2. Beulah 363; 3. Dickinson Trinity 400; 4. WMC 402; 5. Hazen 403; 6. Bowman County 408; 7. Killdeer 416; 8. Shiloh 436; 9. Grant County 457

Killdeer results

7. Zach Andersen 93; Tony Kluver 100; Ryan Zastoupil 109; Mike Hutchison 114; Jon Tomjack 115

Heart River Invite

at Heart River

Team Scores: 1. Heart River 359; 2. Bowman County 388; 3. Hazen 419; 4. Watford City 428.

Killdeer results

(Junior varsity) 3. Brooke Bang 113, 5. Kaitlyn Warren 119.


Share this post

GAMES