DUNN COUNTY HERALD SCOREBOARD

BOYS TRACK

Southwest Region Track Meet
May 20 at Beach
Team scores: Dickinson Trinity 169.5; 2. Bowman County 134; 3. Killdeer 107; 4. Mott-Regent 100; 5. Beulah 77.5; 6. Beach 44; 7. New England 19.5; 8. Heart River 19; 9. Richardton-Taylor 18; 10. Glen Ullin/Hebron 15; 11. Hettinger- Scranton 13; 12. Grant County/Flasher 11.5; 13. New Salem-Almont 11.
Killdeer results
110-meter hurdles – 4. Cole Dukart 16.59
400-meter dash – 8. Kacen Gartner 55.93
400-meter relay – 2. (Hoyt Zander, Cole Dukart, Dillan Jepson, Kacen Gartner) 45.72
800-meter run – 7. Stephen Westarp 2:13.71
800-meter relay – 5. (Liam Reilly, Cole Dukart, DIllan Jepson, Kacen Gartner) 1:37.73
1,600-meter relay – (Liam Reilly, Dylan Tabor, Stephen Westarp, Orion Bowen) 4:00.03
3,200-meter run – 3. Jace Andersen 10:54.21
3,200-meter relay 5. (Jace Andersen, Garrett Calkins, Orion Bowen, Stephen Westarp) 9:19.91
High jump – 3. Garrett LeMieux 5-08
Pole vault – 1. (tie) Hoyt Zander 12-06
Long jump – 3. Hoyt Zander 20-09.75
Shot put – 7. Liam McFadden 40-07; 8. Cody Bryant 40-02
Discus – 1. Rope Smith 149-08; 2. Alex Sadowsky 138-02; 4. Pat Williams 133-06; 5. Garrett LeMieux 128-10
Javelin – 1. Tony Kluver 158-05; 3. Hoyt Zander 143-07; 4. Dylan Tabor 143-03; 7. Rope Smith 130-04; 8. Alex Sadowsky 128-09

 

GIRLS TRACK
Southwest Region Track Meet
May 20 at Beach
Team Scores: 1. Dickinson Trinity 144; 2. Killdeer 121.5; 3. Bowman County 120; 4. Hettinger- Scranton 82; 5. Grant County/Flasher 72; 6. Beulah 59; 7. Beach 39; 8. Mott-Regent 36; 9. Richardton-Taylor 33; 10. New England 13.5; 11. New Salem-Almont 9; 10. New England 13.5; 11. New Samen-Almont 9; 12. Heart River 8; 13. Glen Ullin-Hebron 2.
Killdeer results
100-meter dash – 1. Shawnee Hansen 12.96; 8. Katelynn Lange 13.51
100-meter hurdles – 2. Katelynn Lane 15.90; 7. Chenneth Morlock 17.94
200-meter dash – 4. Shawnee Hansen 26.89
300-meter hurdles – 5. Katelynn Lane 50.15
400-meter dash – 2. Shawnee Hansen 1:01.79; 6. Sydney Andersen 1:03.43
400-meter relay – 3. (Chenneth Morlock, Molly Nies, Elissa Steffan, Chelsey Morlock) 53.78
800-meter relay – 4. (Katelynn Lane, Molly Nies, Elissa Steffan, Chelsey Morlock) 1:53.36
1,600-meter run – 7. Hannah Benz 6:36.86
1,600-meter relay – 4. (Sydney Andersen, Trae Murray, Rachel Voigt, Shawnee Hansen) 4:22.80
3,200-meter run – 6. Danielle Benz 13:34.64
3,200-meter relay – 6. (Hannah Benz, Rachel Voigt, Rachel Kisse, Danielle Benz) 11:31.35
High jump – 5. (tie) Rachel Kisse 4-09; 7. (tie) Trae Murray 4-07
Long jump – 6. Chenneth Morlock 16-00.25
Pole vault – 2. Corrie Dobitz 9-0; 3. Sydney Andersen 8-06; 4. Rachel Kisse 8-06; 5. Chenneth Morlock 8-06
Discus – 7. Awnah Altringer 93-11
Shot put – 2. Gabi Flaget 34-04; 5. Taycee Butts 32-05; 8. Sydney Andersen 31-03
Javelin – 2. Steena Larsen 117-00; 6. Trae Murray 108-02

 

BOYS GOLF
Region 5 Boys Golf Tournament
May 18 at Bully Pulpit Golf Course
Medora
Team Scores: 1. Heart River 337; 2. Beulah 373, 3. Dickinson Trinity 387; 4. Western Morton County 392; 5. Bowman County 418; 6. Killdeer 430; 7. Hazen 447; 8. Grant County-Flasher 476; 9. Beach 488; 10. Shiloh Christian 522.
Killdeer results
Tony Kluver 92; Zach Andersen 109; Ryan Zastoupil 113; Mike Hutchison 116; Jon Tomjack 129.
Region 5 Girls Golf Tournament
May 19
Team Scores: 1. Heart River 366; 2.Hazen 381; 3. Bowman County 387; 4. Western Morton County 426.
Killdeer results
Kurtlny Hall 115, Brooke Bang 123, Kaitlyn Warren 124


Share this post

GAMES