Dunn County Herald Scoreboard

BOYS BASKETBALL

 

Region 7 Boys Standings
As of 1-17-17
Dickinson Trinity 4-0 11-2
Beulah 4-1 8-2
Mott-Regent 3-0 9-2
Heart River 3-2 7-4
Hazen 1-1 2-5
New England 1-2 5-6
Glen Ullin-Hebron 1-2 4-5
Killdeer 1-3 3-6
Hettinger/Scranton 0-1 7-3
Bowman County 0-2 3-7
Richardton/Taylor 0-3 3-8
Beach 0-3 1-7
New Salem 52, Killdeer 32
Jan. 14 at Bismarck
NS – 21 17 08 06 – 52
K – 08 09 04 11 – 32
New Salem – Tanner Slag 0 4-7 4, Brandon Schroeder 7 1-6 19, Davis Bueligen 0 0-0 0, T.D. Norton 0 0-0 0, Alex Leingang 0 0-0 0, Tayden Soupir 2 2-4 6, Jaret Lennie 0 0-0 0, Wyatt Hoger 0 0-0 0, Parker Hanebutt 3 1-2 7, Evan Henke 3 3-4 10, Jake Sanders 0 0-0 0, Trevor Goetzfridt 3 0-1 6. Total: 18 11-24 52. 3-point goals: 5 (Schroeder 4, Henke). Fouls: 9. Fouled Out: None.
Killdeer – Hoyt Zander 2 0-0 4, Kacen Gartner 0 0-0 0, Colby Dukart 0 0-0 0, Dawson Schmeling 1 3-4 7, Ty Truchan 0 0-2 0, Daylon Danks 0 2-2 2, Garrett LeMieux 4 0-0 8, Alex Sadowsky 6 1-2 13, Rope Smith 0 0-0 0, Patrick Williams 0 0-0 0, Anthony Holding Eagle 0 0-0 0. Totals: 13 6-10 32. 3-point goals: 0. Fouls: 18. Fouled Out: None.
Killdeer 57, Bowman County 49
Jan. 17 at Killdeer
BC – 14 16 12 07 – 49
K – 20 14 09 14 – 57
Bowman County – Adam Powell 1 0-0 2, Chance Andrews 4 0-0 11, Dylan Scott 6 7-7 21, Corban Massey 1 4-6 6, Andrew Miller 1 0-0 3, Brian Anaya 1 1-2 3, Jacob Boehm 1 1-2 3. Total: 15 13-17 49. 3-point goals: 6 (Andrews 3, Scott 2, Miller). Fouls: 23. Fouled Out: Boehm.
Killdeer – Hoyt Zander 5 1-3 12, Kacen Gartner 3 1-3 9, Colby Dukart 0 0-0 0, Dawson Schmeling 3 0-1 6, Ty Truchan 1 0-0 2, Daylon Danks 0 0-0 0, Garrett LeMieux 5 2-2 13, Alex Sadowsky 3 2-3 10, Rope Smith 2 0-0 5. Totals: 22 6-12 57. 3-point goals: 7 (Gartner 2, Sadowsky 2, LeMieux, Zander, Smith). Fouls: 16. Fouled Out: None.
Junior Varsity: Score unavailable.
C-Team: Score unavailable.

 

 

GIRLS BASKETBALL

 

Region 7 Girls Standings
As of 1-17-17
Glen Ullin-Hebron 5-0 8-5
Bowman County 4-0 9-2
Hazen 6-1 7-5
Hettinger/Scranton 3-1 10-3
Mott-Regent 3-2 8-5
Heart River 2-2 9-4
Beach 2-2 3-7
Dickinson Trinity 2-2 3-10
Killdeer 1-3 4-7
Richardton-Taylor 0-4 1-13
New England 0-5 1-10
Beulah 0-6 2-10
Killdeer 65, Beulah 48
Jan. 12 at Killdeer
B – 06 10 12 20 – 48
K – 18 19 17 11 – 65
Beulah – Erin Walker 2 2-2 6, Chloe Senn 0 0-0 0, Faith Schnabel 1 0-0 2, Dayton Keltner 2 4-5 9, Emily Alt 5 3-4 14, Trinity Doe 1 0-0 3, Abrielle Schantz 4 5-7 13, Hannah Brandt 0 0-0 0, Maddie Weigum 0 0-0 0. Total: 15 15-20 48. 3-point goals: 3 (Keltner, Alt, Doe). Fouls: 16. None: None.
Killdeer – Trae Murray 4 7-13 15, Sydney Anderson 5 4-5 15, Karly Bang 0 0-0 0, Maddie Hill 0 0-0 0, Steena Larsen 1 0-0 2, Chenneth Morlock 0 0-0 0, Cate Fredericks 0 0-0 0, Morgan Marquardt 2 0-0 4, Shawnee Hansen 3 0-0 7, Gabi Flaget 4 2-6 10, Taycee Butts 0 0-0 0, Bridgette Reiss 1 0-0 2, Hannah Kling 0 0-0 0, Kiara Mason 2 0-0 4, Corrie Dobitz 2 0-0 6. Total: 24 13-24 65. 3-point goals: 4 (Dobitz 2, Hansen, Anderson) Fouls: 16. Fouled Out: None.
C-Team: Killdeer 43, Beulah 23.
Killdeer 58, Flasher 43
Jan. 14 at Bismarck
K – 18 08 16 16 – 58
F – 13 13 09 08 – 43
Killdeer – Trae Murray 5 4-6 14, Sydney Anderson 9 6-7 19, Karly Bang 1 0-0 2, Morgan Marquardt 1 0-0 2, Shawnee Hansen 2 1-4 5, Gabi Flaget 2 1-2 5, Taycee Butts 1 0-0 2, Bridgette Reiss 2 2-2 7, Kiara Mason 0 0-0 0, Corrie Dobitz 1 0-0 2. Total: 24 8-14 58. 3-point goals: 2 (Anderson, Reiss) Fouls: 12. Fouled Out: Flaget.
Flasher – Autumn Berch 0 0-0 0, Whitney Leingang 2 1-1 5, Emma Marion 9 3-3 21, Cadee Heinle 0 2-3 2, Josie VandenBurg 4 0-0 10, Faith Marion 0 0-0 0, Brooke Froelich 1 2-2 5, Hannah Black Cloud 0 0-0 0. Total: 16 8-9 43. 3-point goals: 3 (VandenBurg 2, Froelich). Fouls: 13. Fouled Out: None.
Bowman County 49, Killdeer 42
Jan. 17 at Bowman
K – 09 11 12 10 – 42
BC – 10 13 09 17 – 49
Killdeer – Trae Murray 4 0-2 8, Sydney Anderson 2 5-10 9, Karly Bang 1 0-0 3, Morgan Marquardt 2 0-0 6, Shawnee Hansen 1 0-0 2, Gabi Flaget 4 2-4 10, Taycee Butts 1 0-0 2, Bridgette Reiss 0 0-0 0, Hannah Kling 0 0-0 0, Kiara Mason 0 0-0 0, Corrie Dobitz 1 0-0 2. Total: 16 7-16 42. 3-point goals: 3 (Marquardt 2, Bang) Fouls: 15. Fouled Out: Murray.
Bowman County – Mikayla Bartholomay 2 2-5 7, Abi Bartholomay 0 0-0 0, Maury Burke 1 4-4 7, Cashae McGee 0 0-0 0, Walby Cassidy 0 0-0 0, Abby Smyle 1 1-2 3, Jillian Svihovec 1 0-0 2, Ellie Stafford 5 3-5 13, Meggie Fischer 7 3-3 17, Ashlynn Dix 0 0-0 0. Total: 17 13-19 49. 3-point goals: 2 (M. Bartholomay, Burke). Fouls: 13. Fouled Out: None.
Junior Varsity: Score unavailable.
C-Team: Score unavailable.

 

WRESTLING

 

Killdeer 49, Standing Rock 17
Jan. 12 at Standing Rock
106 – No Match
113 – Ean Larsen, Killdeer def. Kaden Keener 10-0
120 – Hunter Kluver, Killdeer, won by forfeit
126 – Ashton Frei, Killdeer, won by forfeit
132 – Dylan Tabor, Killdeer, won by forfeit
138 – Shad Agard, Standing Rock, won by forfeit
145 – John Tomjack, Killdeer, won by forfeit
152 – Cole Dukart, Killdeer, pinned Delaney Lester
in 2:47
160 – No match
170 – Isiah grey Bear def. Kurtlyn Hall 18-3
182 – Dillan Jepson, Killdeer, def. Kobe Murphy 8-5
195 – Rope Smith, Killdeer, pinned Shang Agard in
1:27
220 – Albert Martinson, Standing Rock, won by
forfeit
285 – Curtis Hall, Killder, won by forfeit
Killdeer 36, New Salem-Almont 36
Jan. 12 at Standing Rock
106 – Clay Gerhardt, New Salem-Almont, won by
forfeit
113 – Ean Larsen, Killdeer pinned Cody Irwin in
3:45
120 – Tayt Wolding, New Salem-Almont pinned
Hunter Kluver in 1:00
126 – Chaunmcey Dittus pinned Ashton Frei, in :47
132 – Josh Irwin, New Salem-Almont, won by forfiet
138 – Dylan Tabor, Killdeer, won by forfeit
145 – Bryan Tavares, New Salem-Almont, pinned
John Tomjack in 2:48
152 – Cole Dukart, Killdeer, pinned Tyler Sezler,
New Salem-Almont in 1:06
160 – No match
170 – Lane Doll, New Salem-Almont, pinned Kurtlyn
Hall in 1:28
182 – Dillan Jepson, Killdeer, pinned Adam Moman
in :30
195 – Rope Smith, Killdeer, won by forfeit
220 – No match
285 – Curtis Hall, Killder, won by forfeit

 

 

WINTER SPORTS SCHEDULE

 

JANUARY
January 20
Boys Basketball – Killdeer at Beach, 7 p.m.
Wrestling – Killdeer at Lisbon Tournament, TBA
January 21
Girls Basketball – Killdeer at Grant County, 4:30 p.m.
Wrestling – Killdeer at Lisbon Tournament, TBA
January 23
Boys Basketball – Killdeer at Mandaree, 5 p.m.
January 24
Boys Basketball – Killdeer at Underwood, 6:30 p.m.
Girls Basketball – Killdeer at Richardton-Taylor, 7 p.m.
Wrestling – Dickinson, Williston at Killdeer Triangular, 5 p.m.
January 26
Girls Basketball – Killdeer at Mott-Regent, 7 p.m.
January 27
Boys Basketball – Center-Stanton at Killdeer, 5:30 p.m.
Girls Basketball – Center-Stanton at Killdeer, 7 p.m.
Wrestling – Killdeer at New Salem-Almont Tourney, TBA
January 28
Wrestling – Killdeer at New Salem-Almont Tourney, TBA
January 30
Boys Basketball – Killdeer at Stanley, 6:15 p.m.
January 30
Girls Basketball – Killdeer at Dickinson Trinity, 7 p.m.
FEBRUARY
February 2
Girls Basketball – Watford City at Killdeer, 7 p.m.
Wrestling – Killdeer at Hettinger Quadrangular (Hettinger-Scranton, Beulah, Bowman County), 5 p.m.
February 3
Boys Basketball – Hazen at Killdeer, 6:30 p.m.
February 4
Wrestling – Killdeer at New Salem Tournament, TBA
February 7
Boys Basketball – Killdeer at Hettinger/Scranton, 7 p.m.
February 9
Girls Basketball – Glen Ullin/Hebron at Killdeer, 5:30 p.m.
February 10
Boys Basketball – Killdeer at New England, 7 p.m.
February 11
Boys Basketball – Killdeer at Glen Ullin/Hebron, 3:30 p.m.
Girls Basketball – Killdeer vs. Heart River at TBA, 5 p.m.
Wrestling – Killdeer at Beulah Tournament, TBA
February 13
Girls Basketball – New England at Killdeer, 7 p.m.
February 14
Boys Basketball – Richardton-Taylor at Killdeer, 7 p.m.
February 16
Boys Basketball – Killdeer at Watford City, 6:15 p.m.
Wrestling – State Tournament at Fargo, TBA
February 17
Girls Basketball – Regional Tournament TBA
Wrestling – State Tournament at Fargo, TBA
February 18
Wrestling – State Tournament at Fargo, TBA
February 20
Girls Basketball – Regional Tournament TBA
February 21
Girls Basketball – Regional Tournament TBA
February 23
Girls Basketball – Regional Tournament TBA
February 24
Boys Basketball – Dickinson Trinity at Killdeer, 6:30 p.m.
February 28
Boys Basketball – Regional Tournament, TBA
MARCH
March 2-4
Girls Basketball – State Tournament TBA
March 6, 7, 9
Boys Basketball – Regional Tournament at Dickinson Trinity, TBA
March 16-18
Boys Basketball – State Tournament at Minot State University, TBA


Share this post

GAMES