Dunn County Herald Scoreboard

Killdeer 59, Southern McLean 14

Friday at Wilton

K        14 13 20      12    59

SM   6   0   0   8    14

SCORING SUMMARY

First quarter

K – Dillan Jepson 7 run (Jepson kick)

K – Cole Dukart 6 run (Jepson kick)

SM – Tate Bertolotto 38 pass from Cameron Hall (Kick failed)

Second quarter

K – Jepson 24 pass from Alex Sadowsky (Jepson kick)

K – Jepson 3 run (Kick failed)

Third quarter

K – Jepson 56 run (Jepson kick)

K – Dukart 33 run (Jepson kick)

K – Sadowsky 3 run (Jepson kick), 11:00

Fourth quarter

K – Kacen Gartner 49 interception return (Jepson kick)

K – Kadin Nodland 50 run (No attempt)

SM – Keenan Schock 83 Kick Off return (Logan Schmitz run)

INDIVIDUAL OFFENSIVE STATISTICS

Rushing: Killdeer – Jepson 15-116 3 TDs, Tabor 1-(minus 5), Dukart 12-127 2 TDs, Tony Kluver 5-16, Kadin Nodland 1-50 1 TD, Garrett LeMieux 1-0, Sadowsky 5-(minus 11) 1 TD, Zander 3-17). Southern McLean – Unavailable

Passing: Killdeer – Sadowsky 7-14-170 1 TD;

SM – Unavailable.

Receiving: Killdeer – LeMieux 3-81, Jepson 3-44 1 TD, Zander 1-45; Southern McLean – Unavailable.

INDIVIDUAL DEFENSIVE STATISTICS

Tackles: Killdeer – Jepson (3 total – 1 solo), Tabor (2 total – 1 solo), Dukart (4 total – 2 solo), Reiss (3 total – 1 solo), Kluver (4 total – 2 solo), Kadin Nodland (3 total – 1 solo), Tommy Hall (1 total – 1 solo), Truchan (4 total – 2 solo), Rope Smith (3 total – 1 solo), Zane Pittsley (1 total – 0 solo), Liam McFadden (3 total – 2 solo), Michael Moreno (2 total, 1 solo), Garrett LeMieux (4 total – 2 solo), Dawson Schmeling (4 total – 2 solo), Kacen Gartner (3 total – 2 solo), Sadowsky (1 total – 0 solo), Zander (3 total – 3 solo).

Sacks: – Killdeer – Jepson .5, Kluver .5, Truchan 1, Smith 1, Bryant 1.

Fumbles recovered: Killdeer – 1 (Zander)

Interceptions: Killdeer 3 (Zander 1, Gartner 1, Reiss 1).

Class A – Region 4 Standings

Region Overall

Killdeer 3-0 5-1

Hazen 3-0 5-1

Heart River 1-2 1-5

Southern McLean 1-2 1-5

Garrison/Max 1-2 1-5

Standing Rock 0-3 0-5

Last week’s results

Killdeer 59, Southern McLean 14

Hazen 41, Heart River 21

Garrison/Max 42, Standing Rock 14

This week’s games

Friday, Sept. 30

Hazen at Killdeer, 6 p.m.

Garrison/Max at Heart River, 6 p.m.

Standing Rock at Southern McLean, 7 p.m.

Killdeer 3, Garrison/Max 0

Monday at Garrison/Max

K             25 25 25 – 3

GM        12 12 23 – 0

INDIVIDUAL STATISTICS

Kills: K – Taycee Butts 8, Sydney Anderson 6, Chenneth Morlock 5, Bridgette Reiss 2, Gabi Flaget 2, Trae Murray 1, Hannah Kling 1, Steena Larsen 1, Ashley Rogers 1, Maleah Schmeling 1; GM – Unavailable;

Blocks: K – Reiss 2, Butts 1; GM – Unavailable;

Aces: K – Chenneth Morlock 2, Steena Larsen 1,Elissa Steffan 1, Gabi Flaget 1; GM – Unavailable

Digs: K – Butts 18, Steffan 14, Morlock 12, Anderson 8, Flaget 5, Larsen 3, Lily McFadden 2, Hannah Kling 1, Maddie Hill 1; GM – Unavailable

Assists: K – Flaget 11, Larsen 8, Kling 1, MOrlock 1; GM – Unavailable

Heart River 3, Killdeer 0

Tuesday at Killdeer

HR –       25 25 25 – 3

K          17 17 20 – 0

INDIVIDUAL STATISTICS

Kills: HR – Ashlyn Privatsky 9, Becky Binstock 7, Jenna Obrigewitch 4; K – Taycee Butts 6, Bridgette Reiss 5, Chenneth Morlock 5, Sydney Anderson 4, Gabi Flaget 2, Hannah Kling 1

Blocks: HR – Privatsky 4, Binstock 2; K – Reiss 2, Anderson 1, Flaget 1

Aces: HR – Privatsky 3, Afton Shpkaski 3, Jenna Obrigewitch 3; K – Elissa Steffan 1, Butts 1

Digs: HR – Privatsky 11, Binstock 8, McKenzie Buckman 7; K – Elissa Steffan 18, Morlock 13, Butts 11, Larsen 7, McFadden 5, Flaget 3, Anderson 2, Kling 1, Reiss 1

Assists: HR – Buckman 22; K – Flaget 12, Larsen 8, Kling 1

Rugby Invitational

Saturday in Rugby

Girls Team Scores: 1. Hillsboro/Central Valley 72, Jamestown 77, 3. Rugby 112, 4. Devil’s Lake 184, 5. Southern McLean 210, 6. Parshall 235, 7. Stanley 266, 8. New Rockford-Sheyenne 287, 9. New Town 349, 10. Killdeer 379, 11. Max 389, 12. Carrington 398, 13. Beulah/Hazen 405, 14. Turtle Mountain 427, 15. Surrey 431, 16. Barnes County North 432, 17. Medina Pingree-Buchanan 432, 18. Dunseith 462, 19. Langdon Area/Munich/Edmor 479, 20. Wells County 481, 21. Central McLean 490, 22. Velva 503, 23. Trenton 524, 24. Garrison 543, 25. Rolla 548, 26. Griggs County Central 555, 27. Mandaree 569.

Killdeer girls results: 49. Hannah Benz, 23:39.26; 53. Shawnee Hansen 23:57.73; 90. Corrie Dobitz 26:26:05; 93. Katelynn Lane 26:35.45; 94. Baily Smith 26:47.24, 97. Danielle Benz 27:04.17

Boys team scores: 1. New Town 17, 2. Rugby 65, 3. Hillsboro/Central Valley 95, 4. Beulah/Hazen 129, 5. Jamestown 176, 6. Killdeer 277, 7. Carrington 290, 8. Devil’s Lake 307, 9. Southern McLean 339, 10. Medina/Pingree-Buchanan 351, 11. Turtle Mountain 354, 12. Langdon Area/Munich/Edmor 360, 13. Griggs County Central 371, 14. Four Winds/Minnewaukan 394, 15. Stanley 450, 16. Max 484, 17. New Rockford-Sheyenne 549, 18. Larimore 579, 19. Surrey 593, 20. Parshall 596, 21. Garrison 624, 22. Harvey633, 23. Central McLean 634, 24. Velva 636, 25. Wells County 638, 26. Dunseith 652, 27. Hebron 754, 28. Barnes County North 667, 29. Burke Central 682, 30. Trenton 703,

Killder boys results: 23. Jace Anderson 19:02.06, 37. Dakota Bowen 19:30.23, 45. Stephen Westarp 19:54.64, 74. Colby Dukart 20:54.84, 98. Garrett Calkins 21:49.90, 99. Orion Bowen 21:56.67

Junior varsity boys scores (3K): 1. Beulah/Hazen 76, 2. Devil’s Lake 117, 3. Four Winds/Minnewaukan 144, 4. New Town 167, 5. Rugby 170, 6. Southern McLean 190, 7. New Rockford-Sheyenne 216, 8. Barnes County North 217, 9. Killdeer 221, 10. Velva 236, 11. North Star 237, 12. Medina/Pingree-Buchanan 244, 13. Jamestown 244, 14. Langdon Area/Munich/Edmor 247, 15. Warwick 249, 16. Carrington 252, 17. Turtle Mountain 262, 18. Burke Central 267, 19. Griggs County Central 276, 20. Surrey 291, 21. Rolla 293, 22. Dunseith 294

Killdeer junior varsity boys results: 22. Nathan Sadowsky 12:57.38, 24. Dawson Schneider 13:00.33; 54. Kaleb Eberline 16:17.15

Junior varsity girls team scores (3K): 1.Turtle Mountain 74, 2. New Town 105, 3. Surrey 110, 4. Rugby 114, 5. Beulah/Hazen 115, 6. Barnes County North 170, 7. Southern McLean 172, 8. Killdeer 179, 9. Garrison 177, 10. North Star 178, 11. Devil’s Lake 180, 12. Velva 193, 13. Parshall 197, 14. Four Winds/Minnewaukan 203, 15. Griggs County Central 214, 16. Jamestown 216, 17. Dunseith 217.

Killdeer junior varsity girls results: 20. Tyra Dahlen 15:09.23, 23. Anwyn Robinson 15:09.98


Share this post

GAMES