Dunn County Scoreboard

Killdeer Cowboys “Quick Trigger” Invitational

April 7 at Killdeer Sports Complex

Boys Team Scores: 1) Killdeer 170 2) Beulah 143 3) Beach 90.5 4) Hazen 74 5) Richardton-Taylor 64 6) Heart River 54.5

Individual results

100-meter dash – 1. DelaCruz, Beulah 11.14; 2. Mattheis, Hazen 11.84; 3. Brown, Beulah 11.94; 4. Schwartz, Richardton-Taylor 11.94; 5. Besler, Heart River 12.04; 6. Kacen Gartner, Killdeer 12.04; 7. Weir, Hazen, 12.14; 8. Miller, Beach, 12.24;

200-meter dash – 1 DelaCruz, Beulah, 23.04; 2. Weigel, Beulah, 24.64; 2. Kacen Gartner, Killdeer, 24.64; 4. Brown, Beulah 24.74; 5. Besler, Heart River 24.74; 6. Voig, Richardton-Taylor 25.04; 7. Cole Dukart, Killdeer 25.74; 7. Miller, Beach 25.74

400-meter dash – 1. Schwartz, Richardton-Taylor 53.84; 2. Voigt, Richardton-Taylor 55.84; 3. Clarke, Beach 1:00.69; 4. Cervantes, Heart River 1:01.24.

800-meter run – 1 Orluck, Beach 2:14.24; 2. Schwartz, Richardton-Taylor 2:16.74; 3. Stephen Westarp, Killdeer 2:23.34; 4. McCormick, Heart River 2:34.64; 5. Vanweerd, Richardton-Taylor 2:44.04; 6. Lindberg, Hazen 2:44.34; 7. Cervantes, Heart River 2:45.24; 8. Bobbe, Hazen 2:54.24.

1,600-meter run – 1. Orluck, Beach 5:09.54; 2. Olson, Beulah 5:15.84; 3. McCormick, Heart River 5:21.84; 4. Stephen Westarp, Killdeer 5:25.84; 5. Fiddler, Beulah 5:28.44; 6. Vanweerd, Richardton-Taylor 5:58.04; 7. Lawrence, Beach 6:06.84; 8. Allen, Beach 7:11.14.

3,200-meter run – 1. Orluck, Beach 12:44.54; 2. Lawrence, Beach 14:12.84.

110-meter high hurdles – 1 Cole Dukart, Killdeer 17.14; 2. Barbot, Beulah 19.94; 3. Schulte, Beach 21.54; 4. Wahl, Hazen 21.64.

300-meter hurdles – 1 Besler, Heart River 44.94; 2. Barbot, Beulah 48.44; 3. Cole Dukart, Killdeer 49.54; 4. Scheer, Hazen 50.34; 5. Wahl, Hazen 52.64; 6. McCormick, Heart River 53.94; 7. Lawrence, Beach 55.44.

400-meter relay – 1 Beulah 46.04; 2. Beach 50.84; 3 Hazen 52.34.

800-meter relay – 1. Hazen 1:40.94; 2. Heart River 1:46.54.

1,600-meter relay – 1 Hazen 4:06.84; 2. Heart River 4:15.24; 3. Beach 4:17.24 6 .

3,200-meter relay – 1 Beulah 9:23.54; 2 Beach 11:20.24.

High Jump – 1 Garrett LeMieux, Killdeer 6-00; 2 Kuntz, Richardton-Taylor 5-02.00; 3. E. Kuntz, Richardton-Taylor 5-02; 3. Weigel, Beulah J5-02; 5. Dylan Tabor, Killdeer 5-00.

Pole Vault – 1 Hoyt Zander, Killdeer 12-06; 2. McGraw, Beulah 11-06; 3. Pfliger, Hazen 10-06; 4. Barbot, Beulah 10-00.Q

Long Jump – DelaCruz, Beulah 20-01; 2. Weigel, Beulah 19-00; 3. Battest, Beulah 19-00; 4. Voigt, Richardton-Taylor 18-01.5; 5. E. Kuntz, Richardton-Taylor 18-00.5; 6. Brown, Beulah 17-10.5; 7. Cole Dukart, Killdeer 17-04.5; 8. Kacen Gartner, Killdeer 17-00.5.

Triple Jump – 1. Orluck, Beach 37-00.5; 2. McGraw, Beulah 36-04; 3. Ward, Hazen 35-02.5; 6.

Shot Put – 1. Liam McFadden, Killdeer 39-08.5; 2. Garrett LeMieux, Killdeer 38-07; 3. Cody Bryant, Killdeer 38-03; 4. Klein, Hazen 36-01.5; 5. Dawson Schmeling, Killdeer 35-11; 6. Michael Moreno, Killdeer 34-00.5; 7. Pat Williams, Killdeer 31-06.5; 8. Muruato, Beach 30-11.75.

Discus – 1. Rope Smith, Killdeer 123-01; 2. Alex Sadowsky, Killdeer 119-10.5; 3. Garrett LeMieux, Killdeer 116-03; 4. Pat Williams, Killdeer 99-01.25; 5. Cody Bryant, Killdeer 94-10; Ward, Hazen 93-01.5; 7.  Liam McFadden, Killdeer 92-05; 8. Hoyt Zander, Killdeer 92-00.

Javelin – 1 Hoyt Zander, Killdeer 139-07; 2. Alex Sadowsky, Killdeer 137-11; 3. Rope Smith, Killdeer 129-06; 4. Dylan Tabor, Killdeer 127-09.5; 5. Tony Kluver, Killdeer 127-04 4; 6. Dolbec, Beulah 124-01; 7. Liam McFadden, Killdeer 122-03; 8. Hoherz, Beulah 122-02.

Girls Scores:

1) Killdeer 189.5 2) Hazen 186 3) Beulah 116 4) Richardton-Taylor 42 5) Beach 40 6) Heart River 14.5

100-meter dash – 1 Zimmerman, Hazen 12.84; 2. Duttenhefer, Hazen 13.14; 3. Brown, Beulah 13.24; 4. Hintz, Hazen 13.34; 5. Crow,  Richardton-Taylor 13.64; 6. Baranko, Richardton-Taylor 13.74; 7. Klein, Hazen 13.74; 8. Alt, Beulah 13.74.

200-meter dash – 1. Zimmerman, Hazen 26.44; 2. Duttenhefer, Hazen 27.94; 3. Hintz, Hazen 27.94; 4. Sailer, Hazen 28.24; 5. Brown, Beulah 28.24; 6. Chelsey Morlock, Killdeer 28.74; 7. Bebee, Heart River 29.04; 8. Molly Nies, Killdeer 29.84.

400-meter dash – 1 Zimmerman, Hazen 1:02.14; 2. Bebee, Heart River 1:08.14; 3. Shyanne Oversen, Killdeer 1:11.24; 4. Voigt, Richardton-Taylor 1:12.14; 5. Rowyn Murray, Killdeer 1:15.84.

800-meter run – 1. Rachel Voigt, Killdeer 2:51.64; 2. Vondra, Beulah 2:56.24; 3. Ell, Hazen 2:57.74; 4. Rachel Kisse, Killdeer 2:58.04; 5. Robbins, Richardton-Taylor 3:01.04.

1,600 meter run – 1. Wilhelmi, Beach 5:41.44; 2. Vondra, Beulah 6:39.14; 3. Jaylynn Hicks, Killdeer 6:49.24; 4. Robbins, Richardton-Taylor 6:56.84.

3,200-meter run – 1. Danielle Benz, Killdeer 14:39.94.

100-meter hurdles – 1. Katelynn Lane, Killdeer 16.64; 2. Alt, Beulah 17.54; 3. Chenneth Morlock, Killdeer 17.84; 4. Doll, Hazen 17.94; 5. Horning, Beulah 18.24; 6. Corrie Dobitz, Killdeer 18.94; 7. Senn, Beulah 19.34; 8. Sailer, Hazen 20.

300-meter hurdles – 1. Doll, Hazen 50.64; 2. Katelynn Lane, Killdeer 50.84; 3. Baranko, Richardton-Taylor 51.54; 4. Sailer, Hazen 51.94; 5. Senn, Beulah 53.14; 6. Ford, Hazen 57.24; 7. Kraft, Beulah 1:02.84.

400-meter relay – 1. Hazen 53; 2. Beulah 55.14.

800-meter relay – 1. Hazen 1:47.84; 2. Beulah 1:55.

1,600-meter relay – 1. Killdeer (Sydney Andersen, Gabi Flaget, Trae Murray, Rachel Vogt) 4:34.04; 2. Hazen 5:00.04.

3,200-meter relay – 1. Beach 11:33.64.

High Jump – 1. Baranko, Richardton-Taylor 4-09; 2. Rachel Kisse, Killdeer 4-07; 3. Trae Murray, Killdeer 4-05; 4. Schnabel, Beulah 4-05; 5. Kylee Boltz, Killdeer 4-01; 5. Bebee, Heart River 4-01.;

Pole Vault – 1. Sydney Andersen, Killdeer 8-06; 2. Corrie Dobitz, Killdeer 8-00; 3. Chenneth Morlock, Killdeer 7-06; 4. Rachel Kisse, Killdeer 7-06; 5. Katelynn Lane, Killdeer 7-00; 6. Chelsey Morlock, Killdeer 7-00; 7. McGraw, Beulah 6-06; 8. Berger, Hazen 5-06.

Long Jump – 1 Walcker, Beulah 15-09; 2. Schnabel, Beulah 15-08; 3. Chenneth Morlock, Killdeer 15-05.5; 4. Crow, Richardton-Taylor 15-01; 5. Klein, Hazen 14-06; 6. Ford, Hazen 13-10; 7. Lucas, Hazen 13-05.; 7. Reinhardt, Hazen 13-05.5.

Triple Jump – 1. Elissa Steffan, Killdeer 30-07; 2. Taycee Butts, Killdeer 29-01; 3. Reinhardt, Hazen 28-10; 4. Kylee Boltz, Killdeer 27-00; 5. Morsette, Beulah 24-07.

Shot Put – 1. Gabi Flaget, Killdeer 32-08.5; 2. Muruato, Beach 32-00; 3 Bobbe, Hazen 31-06; 4. Walters, Hazen 30-08; 5. Ward, Hazen 29-07; 6. Paul, Beach 29-06.5; 7. Sydney Andersen, Killdeer 29-01.75; 8. Schantz, Beulah 29-00.

Discus – 1. Walters, Hazen 100-05; 2. Ward, Hazen 92-04; 3. Taycee Butts, Killdeer 90-02; 4. Muruato, Beach 88-09; 5. Mayer, Hazen 85-02.5; 6. Horning, Beulah 84-02.5; 7. Reich, Hazen 77-11.5; 8. McKay Heart Rivver 76-11.5.

Javelin – 1 Schantz, Beulah 118-05; 2. Horning, Beulah 106-10.5; 3. Trae Murray, Killdeer 83-08.5; 4. Ward, Hazen 78-01; 5. Paul, Beach 77-00.5; 6. Walters, Hazen 76-09.5; 7. Zahn, Beulah 70-04.5; 8. Awnah Altringer, Killdeer 69-01.


Share this post

GAMES