Results from the 2015 Dunn County 4-H Achievement Days Horse Show

Held Tuesday, August 4th at the Killdeer Rodeo Grounds

Judge: Lindsey Johnson

DSCN3333 DSCN3236

Pre-Teen Halter Showmanship – Sponsored by Embroidery Arts 

Chesney Gjermundson- 1st Place, Ian Dukart- 2nd Place, Kazanne Gjermunson- 3rd Place, Alayna Dressler- Blue Ribbon, Molly Nies-Red Ribbon, Jessica Goetz- Red Ribbon , Gabby Larimer- Red Ribbon

Teen Halter Showmanship- Sponsored by Russ Dressler Memorial 

Katelynn Lane- 1st Place, Iris Dukart- 2nd Place, Ariana Dressler- 3rd Place, Cole Dressler- Carazzo-Blue Ribbon, Breeana Dressler- Blue Ribbon, Garrett LeMieux- Blue Ribbon, Kaylee Heiser- Red Ribbon, Bailey Smith-Red Ribbon, Rope Smith- Red Ribbon

Pre-Teen Western Horsemanship- Sponsored By Sample Auto Sales 

Kazanne Gjermundson- 1st Place, Alayna Dressler- Red Ribbon, Molly Nies- Red Ribbon, Chesney Gjermundson- Red Ribbon

Teen Western Horsemanship- Sponsored by Dakota Community Bank & Trust of Taylor 

Iris Dukart- 1st Place, Bailey Smith- 2nd Place, Ariana Dressler- Red Ribbon, Rope Smith- Red Ribbon/honorable Mention, Kaylee Heiser- Red Ribbon, Garrett Lemieux- Red Ribbon, Katelynn Lane- Red Ribbon

Pre-Teen Western Pleasure- Sponsored By KMM 

Molly Nies- 1st Place, Jessica Goetz- 2nd Place, Alayna Dressler- Red Ribbon, Kazanne Gjermundson- Red Ribbon, Ian Dukart- Red Ribbon, Chesney Gjermundson- Red Ribbon

Teen Western Pleasure- Sponsored By 1st International Bank of Killdeer 

Iris Dukart- 1st Place, Katelynn Lane- 2nd Place, Rope Smith- 3rd Place, Jaycee Heiser- Blue Ribbon, Cole Carazzo-Red Ribbon, Bailey Smith- Red Ribbon, Garrett Lemieux- Red Ribbon

Pre-Teen Trail Class- Sponsored by Western Choice Coop 

Ian Dukart- 1st Place, Kazanne Gjermundson- Red Ribbon, Chesney Gjermundson- Red Ribbon, Jessica Goetz – Red Ribbon

Teen Trail Class- Sponsored By Dave & Deb Harsche 

Katelynn Lane- 1st Place, Iris Dukart- 2nd Place, Ariana Dressler- 3rd Place, Garrett Lemieux- Blue Ribbon Bailey Smith-Blue Ribbon, Rope Smith- Red Ribbon, Kaylee Heiser- Red Ribbon, Cole Carazzo- Red Ribbon

Pre-teen Reining- Sponsored by Tony Auto’s Repair 

Kazanne Gjermundson- 1st Place, Chesney Gjermundson- 2nd Place

Teen Reining- Sponsored By American Bank Center 

Garrett Lemieux- 1st Place, Bailey Smith- Red Ribbon, Katelynn Lane- Red Ribbon

Pre-teen Pole Bending- Sponsored by Freedom Oilfield Services 

Jessica Goetz- 1st Place, Molly Nies- 2nd Place, Alayna Dressler-3rd Place, Chesney Gjermundson- Red Ribbon, Kazanne Gjermundson- Red Ribbon

Teen Pole Bending- Sponsored By Leanin’ Pole Arena 

Bailey Smith- 1std Place

Pre-teen Barrel Racing- Sponsored by Leanin’ Pole Arena 

Kazanne Gjermundson- 1st Place, Chesney Gjermundson – 2nd Place, Jessica Goetz-3rd Place, Molly Nies- Blue Ribbon

Teen Barrel Racing- Sponsored By Embroidery Arts 

Bailey Smith- 1st Place, Jaycee Heiser- 2nd Place

Pre-Teen Ranch Horse- Sponsored by: Dakota Community Bank of Dickinson 

Kazanne Gjermundson- 1st Place, Ian Dukart- 2nd Place, Chesney Gjermundson-3rd Place Jessica Goetz-Red Ribbon,

Teen Ranch Horse- Sponsored by: Lyn Peters Memorial 

Garrett Lemieux – 1st Place, Rope Smith – 2nd Place, Bailey Smith- 3rd Place, Katelynn Lane- Red Ribbon

Pre-Teen Goat Tying 

Kazanne Gjermundson- Red Ribbon, Chesney Gjermundson- Red Ribbon

Teen Goat Tying- Sponsored by: Petro Hunt, LLC 

Rope Smith- 1st Place, Bailey Smith- 2nd Place, Katelynn Lane- Red Ribbon

Preteen Ranch Horse Pleasure- Sponsor: Kaye & Allan Dolezal 

Ian Dukart- 1st Place

Teen Ranch Horse Pleasure- Sponsor- WPX Energy 

Iris Dukart-1st Place, Katelynn Lane- 2nd Place, Garrett Lemieux- 3rd Place, Bailey Smith- Red Ribbon

English Classes- Sponsored by Champion- Kaye & Allan Dolezal, Reserve Champion- Runnings Farm & Fleet and Spring Creek 4-H Club 

Overall

Champion- Katelynn Lane, Reserve Champion (Tie)- Jessica Goetz & Iris Dukart

Hunt Seat Equitation

Katelynn Lane- 1st Place, Iris Dukart- 2nd Place, Jessica Goetz- Red Ribbon

Equitation Over Fences

Katelynn Lane- 1st Place, Jessica Goetz- Red Ribbon

Hunter Hack

Jessica Goetz- 1st Place, Katelynn Lane- 2nd Place, Iris Dukart- 3rd Place

Hunter Under Saddle

Katelynn Lane- 1st Place, Jessica Goetz- 2nd Place, Iris Dukart- 3rd Place

“Horse of the Day” Maynard Fritz Memorial Horse Award 

Katelynn Lane

“Horseman Buckle”- Sponsored By Dunn County Fair Board 

Rope Smith


Share this post

GAMES