Results from the 2015 Dunn County 4-H Achievement Days Livestock Show

Held August 5th at the Killdeer Rodeo Grounds

Judge: Danielle Hoff

IMG_5050 DSCN3377 IMG_5096

Market Goats- Sponsors: Champion-American Bank Center, Reserve Champion- A & H Sterling Energy, LLC 

Ian Dukart- Champion, Megan Dahlen- Reserve Champion

Ian Dukart- Blue Ribbon, Kazanne Gjermundson- Blue Ribbon, Bailey Smith- Blue Ribbon, Chesney Gjermundson- Blue Ribbon

Meat Goats- Sponsors: Champion- A & H Sterling Energy, LLC, Reserve Champion- Dunn County Farm Bureau 

Overall

Megan Dahlen- Champion, Ian Dukart- Reserve Champion

Meat Doe

Megan Dahlen- 1st Place, Megan Dahlen- 2nd Place, Bailey Smith- 3rd Place

Meat Doeling

Ian Dukart- 1st Place, Chesney Gjermundson- 2nd Place, Molly Nies-3rd Place, Bailey Smith- Blue Ribbon, Bailey Smith- Blue Ribbon.

Dairy Goats- Sponsors: Champion- 1st International Bank & Trust, Reserve Champion- A & H Sterling Energy, LLC 

Overall

Megan Dahlen-Champion, Ian Dukart- Reserve Champion

Dairy Doeling

Ian Dukart- 1st Place

Dairy Milker

Megan Dahlen- 1st Place, Megan Dahlen- 2nd Place

Doe & Kidd- Sponsors: Champion-A & H Sterling Energy, LLC , Reserve Champion- Nana Lil’s 

Chesney Gjermundson- Champion, Megan Dahlen- Reserve Champion, Bailey Smith- Blue Ribbon, Kazanne Gjermundson- Blue Ribbon

Junior Goat Showmanship- Sponsor: A & H Sterling Energy, LLC 

Molly Nies- Champion, Chesney Gjermundson- Reserve Champion, Ian Dukart- Blue Ribbon, Kazanne Gjermundson- Blue Ribbon

Senior Goat Showmanship- Sponsor: A & H Sterling Energy, LLC 

Megan Dahlen- Champion, Bailey Smith- Reserve Champion

Sheep Breeding- Sponsors: Champion- Daryl & Reyne Dukart, Reserve Champion- Fisher Sand & Gravel 

Overall

Kayla Brew – Champion, Shayly Brew – Reserve Champion

Breeding Ewe Lamb

Shayly Brew- 1st Place, Kayla Brew 2nd Place, Colby Dukart- 3rd Place, Colten Krank- Blue Ribbon, Jayne Krank-Blue Ribbon

Breeding Yearling Ewe

Makayla Brew – 1st Place

Market Lambs- Sponsors: Champion- Cody & Jen Dukart, Reserve Champion: Farm Credit Services 

Overall

Shayly Brew- Champion, Shayly Brew- Reserve Champion, Faith Norby- Honorable Mention, Colby Dukart-Blue Ribbon, Colten Krank- Blue Ribbon, Faith Norby- Blue Ribbon, Jayne Krank-Blue Ribbon, Makayla Brew- Blue Ribbon, Megan Dahlen- Blue Ribbon, Makayla Brew- Blue Ribbon

Ewe & Offspring- Sponsors: Champion- Embroidery Arts 

Kayla Brew- Champion

Junior Sheep Showmanship- Sponsor: Farm Credit Services

Colten Krank- Champion, Kayla Brew- Reserve Champion, Jayne Krank- Blue Ribbon, Faith Norby- Blue Ribbon

Senior Sheep Showmanship- Sponsor: Farm Credit Services 

Shayly Brew- Champion, Colby Dukart- Reserve Champion, Megan Dahlen- Blue Ribbon

Dairy- Sponsors: Champion- Delvin and Kelley Dukart, Reserve Champion- Katie Dukart 

Overall

Joey Fridrich- Champion, Joey Fridrich- Reserve Champion

Fall Yearling Heifer-

Joey Fridrich- 1st Place, Brayden Klym- 2nd Place

Yearling Heifers-

Joey Fridrich- 1st Place, Brayden Klym- 2nd Place

Senior Dairy Showmanship- Sponsor: Sam, Becky & Ellie Mae Buchmann 

Joey Fridrich- Champion

Senior Dairy Showmanship- Sponsor: Sam, Becky & Ellie Mae Buchmann 

Brayden Klym- Champion

Market Steer- Sponsors: Champion- Ole Linnell Memorial, Reserve Champion- RiverBank Ranch 

Iris Dukart- Champion, Colby Dukart- Reserve Champion, Ian Dukart- Blue Ribbon

Beef Bull Calf- Sponsors: Champion- Dusty & Megan Dukart, Reserve Champion- River Bank Ranch 

Colby Dukart- Champion, Matt Stroh- Reserve Champion, Bailey Smith- Blue

Commercial Beef Heifer- Sponsors: Champion-Prai r ie Hills Gelvbieh, Reserve Champion- Bill & Margerat Adams Memorial 

Overall

Shayly Brew- Champion, Kayla Brew- Reserve Champion

Spring Calves

Jayne Krank- 1st Place

Spring Yearling Heifer

Shayly Brew- 1st Place, Kayla Brew- 2nd Place, Joey Fridrich- 3rd Place, Colby Dukart- Honorable Mention, Colten Krank- Blue Ribbon, Ian Dukart- Blue Ribbon, Brayden Klym- Blue Ribbon, Jayne Krank- Blue Ribbon, Bailey Smith- Blue Ribbon

Registered Beef Heifer- Sponsors: Champion- Stroh Herefords, Reserve Champion- Cody & Jen Dukart 

Overall

Kayla Brew- Champion, Shayly Brew- Reserve Champion

Spring Yearlings

Kayla Brew-1dy Place, Shayly Brew- 2nd Place, Colten Krank- 3rd Place, Matt Stroh- Blue Ribbon

Junior Yearling Heifer

Iris Dukart-1st Place

Beef Feeder Steer- Sponsored- Champion-Derrick & Angie Dukart, Reserve Champion- West Edge Goats 

Colten Krank- Champion, Faith Norby- Reserve Champion, Ian Dukart- Blue Ribbon, Iris Dukart- Blue Ribbon

Cow Calf Pair- Sponsors: Champion- Riverbank Ranch, Reserve Champion- West Edge Goats 

Jayne Krank- Champion, Makayla Brew- Reserve Champion, Colten Krank- Blue Ribbon, Colby Dukart- Blue Ribbon

Junior Beef Showmanship- Sponsor: Prairie Hills Gelvbieh 

Colten Krank – Champion, Kayla Brew- Reserve Champion, Jayne Krank- Blue Ribbon, Faith Norby – Blue Ribbon, Brayden Klym- Blue Ribbon

Senior Beef Showmanship- Sponsor: Prairie Hills Gelvbieh 

Shayly Brew- Champion, Joey Fridrich- Reserve Champion, Colby Dukart- Blue Ribbon, Matthew Stroh- Blue Ribbon, Bailey Smith- Blue Ribbon, Iris Dukart- Blue Ribbon

Junior Round Robin Showmanship- Buckle Sponsors: Dunn County Fair Board 

Colten Krank- Champion, Brayden Klym- Reserve Champion

Other Participants: Chesney Gjermundson

Senior Round Robin Showmanship- Buckle Sponsors: Dunn County Fair Board 

Shayly Brew- Champion, Joey Fridrich- Reserve Champion

Other Participants: Megan Dahlen

Cloverbud Participants- Hailey Klym- Dairy and Jude Dukart- Goat 

The Dunn County 4-H Program would like to say “Thank You” and give special recognition to the following individuals and businesses for the support in donating to the Dunn County 4-H Achievement Days by either sponsoring awards, meals, premiums, equipment, donations and much more.

XTO Energy, Benz Oil Company, Running’s Farm & Fleet, Trotters Construction, Harsche Cattle Company, Marathon Oil Corporation, Prairie Hills Gelbvieh, Derrick & Angie Dukart, Dusty & Megan Dukart, Bill & Margaret Adams Memorial, Farmers Union Insurance- BreeAnn Hauck, Dunn County Fair Board, Chris & Jess Klym, Western Choice Cooperative, Sample Auto Sales, Spring Creek 4-H Club, Dakota Community Bank & Trust of Dickinson, Dakota Community Bank of Taylor, McKenzie Electric Co-op, Tony’s Repair, Dakota Community Insurance, West Edge Goats, Russ Dressler, High Plains Dental, Jen & Cody Dukart, Daryl & Reyne Dukart, Hinrich’s Super Valu, The Union Bank, Dunn Co. Farm Bureau, Melanie Hauck Memorial, Betty Lou Johnson Memorial, 1st International Bank, Killdeer Pharmacy, Farm Credit Service, Crooked Knife 4-H Club, Brew Construction Company, Dunn County Soil Conservation, Delvin & Kelley Dukart, Embroidery Arts, Ole Linnell Memorial, American Bank Center, Stroh Herefords, Roughrider Electric Cooperative, Boespflug Trailers, Kovash Furniture, Killdeer Saddle Club, Stockman’s Livestock Exchange, Broken Spoke Auction, Crosby Creek Consulting, Pelton Polled Hereford, Western Cooperative Credit Union, Bremer Bank of Richardton, Sam & Becky Buchmann , Katie Dukart, Southwest Grain and CHS Nutrition , Cloverdale Foods, Kaye & Allan Dolezal, Amberwaves, Stone Mill Inc, Fisher Sand & Gravel, Emerson Dairy, Consolidated, Dakota Farm Equipment, Springfield Market, Stone Mill Farms, Riverbank Ranch, 4 Aces Towing, Leanin’ Pole Arena, Lyn Peters Memorial, Steffan Simmental, Taco Johns, KMM, Fischer Sand & Gravel, WPX Energy, A & H Sterling Energy, LLC, Petro Hunt, LLC, Scuba Steve’s Well Service, Freedom Oilfield Service, Bang Ranch, Grab-N-Go, Baker Boy, Peggy Hendricks, Kelly’s McDonalds, Nana Lils, KLJ Inc, St. Joseph’s Hospital, City of Killdeer, Basic Electric, Heiser HotShot.


Share this post