Killdeer FFA earns District Championship

District Parliamentary Procedure Champions were President: Jaylynn Hicks; President of the Day; Vice President: Faith Norby; Vice President of the Day; Secretary: Shadera Burian; Silver Award; Reporter: Liza Stahl; Reporter of the Day; Treasurer: Esther Jaggi; Treasurer of the Day; Sentinel: Zack Andersen; Sentinel of the Day; Parliamentarian: Ian Dukart; Historian: Tyler Hansen; Chaplain: Cayden Kling

The Killdeer FFA team traveled to Dickinson on Tuesday, October 1st to participate in the District 8 Leadership Conference.

The team had a great day with many gold awards and multiple high individual awards.

The Parliamentary Procedure team consisting of the FFA Officer Team was named District Champions.

The officers also had a great day individually by receiving the Officers of the Day: Zack Andersen- Sentinel of the Day, Esther Jaggi- Treasurer of the Day, Liza Stahl- Reporter of the Day, Faith Norby- Vice President of the Day, and Jaylynn Hicks- President of the Day.

 

Other awards are as follows:

District Parliamentary Procedure Champions!
President: Jaylynn Hicks; President of the Day
Vice President: Faith Norby; Vice President of the Day
Secretary: Shadera Burian; Silver Award
Reporter: Liza Stahl; Reporter of the Day
Treasurer: Esther Jaggi; Treasurer of the Day
Sentinel: Zack Andersen; Sentinel of the Day
Parliamentarian: Ian Dukart
Historian: Tyler Hansen
Chaplain: Cayden Kling
Quiz: District Runner-Ups; Gold Award
Claire McFadden- Gold Award

Cayli Olson- Gold award

Shadera Burian – Gold Award

Cody Simmons- Gold Award

Brooke Bang- Bronze Award

Greenhand Quiz District Champions!

Shawna Burian- Gold Award Paige Jacobson- Gold Award
Erin McFadden- Gold Award Danielle Dobitz- Gold Award
Ian Dukart- Gold Award Hatten Kleeman- Silver Award
Sadie Stahl- Gold Award Weston LaPierre- Silver Award
Maddy Mills- Gold Award Kaidence Fox- Gold Award

Maci LaPierre- Silver Award
Creed Speaking CDE- Sadie Stahl; Silver Award
Employment Skills- Jaylynn Hicks; District Runner-Up Gold Award
Extemporaneous Public Speaking- Abigail Sadowsky; Bronze Award
Prepared Public Speaking- Faith Norby; District Champion Gold Award
Demonstration- Owen Duttenhefner and Ashton Frei; Silver Award

 

District Greenhand Quiz

 

 

 

 

District Creed
District Prepared Public Speaking
District Employment Skills
District Extemporaneous
District Demonstration

Share this post



Post Comment