Killdeer notches marks at Badlands Conference meet

Killdeer’s Brooke Reiss switched from the discus to the shot put for the recent Badlands Conference meet and it paid off. The junior won the event with a toss of 34 feet 1 inch. The Killdeer track team will travel to Bowman County again Saturday for a rescheduled meet.
File photo

Staff Report

Killdeer’s boys finished fourth in the recent Badlands Conference track meet, while the girls placed fifth.
Kacen Gartner grabbed a pair of seconds in the 100 and 200 meter races.
Dylan Tabor picked up a third in the javelin.
Shawnee Hansen won the 200 meters, while Brooke Reiss had the best shot put toss.
Killdeer’s track team goes to Bowman County Saturday.

 

RESULTS
Boys team scores:
1 – Dickinson Trinity 188
2 – Bowman County 187
3 – MRNE 79
4 – Killdeer 55
5 – Hazen 54
6 – Grant County-Flasher 51
7 – Beulah 45
8 – Richardton-Taylor 25
9 – Hettinger-Scranton 14
10 – Heart River 10
11 – Beach 8
12 – Glen Ullin-Hebron 7

 

 

Badlands Conference
100: 1 – Kaden Kuntz, T, 11.29.
LOCAL FINISHERS  2 – Kacen Gartner, Killdeer, 11.74.

200: 1, Kuntz, T, 23.44
LOCAL FINISHERS 2 – Gartner, K, 23.74  400: 1, Reece Anderson, T, 53.86

800: 1, Brian Miller, BC, 2:09.39
LOCAL FINISHERS  3, Jace Andersen, K, 2:18.05. 4, Owen Duttenhefner, K, 2:19.35

1,600: 1, Miller, BC, 4:54.45
LOCAL FINISHERS 8 – Nathan Sadowsky, K, 5:22.73

 

3,200: 1, Caleb Hansen, T, 10:31.67
LOCAL FINISHERS 2, Duttenhefner, K, 10:58.48. 4, Jace Anderson, K, 11:07.63

110 hurdles: 1, Knopik, T, 15.05
NO LOCAL FINISHERS

300 hurdles: 1, Knopik, T, 41.74
NO LOCAL FINISHERS .

 

400 relay: 1, Bowman County 46.53
NO LOCAL FINISHERS

800 relay: 1, Beulah, 1:36.56
LOCAL FINISHERS 3, MRNE 1:40.7.

1,600 relay: 1, Bowman County (Duffield, Heimer, Powell, Madrigal) 3:34.93
NO LOCAL FINISHERS.

3,200 relay: 1, Bowman County (Duffield, Miller, Wokal, Madrigal) 8:34.89.
NO LOCAL FINISHERS

High jump: 1, Knopik, T, 6-02
LOCAL FINISHERS  6, Duttenhefner, K, 5-04. 8, Tabor, K, 5-02.

Pole vault: 1, Madrigal, BC, 11-06.
NO LOCAL FINISHERS

Long jump: 1, Ottmar, GCF, 22-07
NO LOCAL FINISHERS

Triple jump: 1, Ottmar, GCF, 43-06.
NO LOCAL FINISHERS

Shot put: 1, Isaac Fridrich, T, 50-04.
NO LOCAL FINISHERS

Discus: 1, Melzer, BC, 138-01.
LOCAL FINISHERS  7, Michael Moreno, K, 118-07.

Javelin: 1, Obenauer, H, 155-03
LOCAL FINISHERS 3, Tabor, K, 139-10.

 

 

Girls team scores:
1 – Trinity 128
2 – MRNE 93
3 – Beulah 81
3 – Bowman County 81
5 – Killdeer 78
6 – Richardton-Taylor 69.5
7 – Hazen 51.5
8 – Hettinger-Scranton 40
9 – Heart River 21
10 – Grant County-Flasher 20
10 – Glen Ullin-Hebron 20
12 – Beach 19

 

100: 1, Masy Kuntz, T, 12.84.
LOCAL FINISHERS  7, Chelsey Morlock, K, 13.54.

200: 1, Shawnee Hansen, K, 27.15.
NO LOCAL FINISHERS

400: 1, Caylee Wilke, HR, 1:03.2.
LOCAL FINISHERS 5, Hansen, K, 1:07.22.

800: 1, Alexius Miller, BC, 2:33.07.
NO LOCAL FINISHERS

1,600: 1, Macy Gress, T, 5:40.62
NO LOCAL FINISHERS.

3,200: 1, Jada Erie, T, 14:13.
NO LOCAL FINISHERS.

100 hurdles: 1, Tia Horning, Beu, 16.83.
NO LOCAL FINISHERS

300 hurdles: 1, Hertz, MRNE, 46.75.
LOCAL FINISHERS  8, Amelia Jaggi, K, 57.73.

400 relay: 1, Bowman County 54.09.
LOCAL FINISHERS 2, Killdeer 54.24.

800 relay: 1, Trinity 1:51.12.
LOCAL FINISHERS 3, Killdeer 1:52.45

1,600 relay: 1, Bowman County 4:20.1.
NO LOCAL FINISHERS

.
3,200 relay: 1, Bowman County 11:05.
NO LOCAL FINISHERS

High jump: 1, Shelley Kathrein, MRNE, 4-11.
NO LOCAL FINISHERS

Pole vault: 1, Schumacher, T, 8-0.
LOCAL FINISHERS 2, Morlock, K, 8-0. 6, Shelbie Schmidt, K, 6-06.

Long jump: 1, Kuntz, THS, 17-04.
LOCAL FINISHERS  7, Karly Bang, K, 16.

Triple jump: 1, Isabelle Boyer, GCF, 35-02.
LOCAL FINISHERS 6, Bang, K, 33-04. 8, Morlock, K, 32-01.

 

Shot put: 1, Brooke Reiss, K, 34-01.
LOCAL FINISHERS 6, Steena Larsen, K, 31-01.

Discus: 1, Larsen, K, 116-01.

LOCAL FINISHERS 7, Myranda Reiss, K, 90-04.

 

Javelin: 1, Bre Tessier, THS, 111-07.
LOCAL FINISHERS  4, Larsen, K, 98.

 

 


Share this post



Post Comment