REGIONAL RESULTS

Killdeer’s Owen Duttenhefner is third in the lead pack during a relay race in a heavy rainstorm May 17 on the Bowman County track. HERALD photo / Brad Mosher

 

 

Boys
1, Bowman County 194. 2, Beulah 99. 3, Dickinson Trinity 98. 4, Mott-Regent-New England 76. 5, Beach 50. 6, Killdeer 47. 7, Grant County-Flasher 37. 8, Richardton-Taylor 32. 9, Hettinger-Scranton 21. 10, Glen Ullin-Hebron 18. 11, New Salem-Almont 8. 12, Heart River 6.

100: 1, Kacen Gartner, K, 11.52.
NO LOCAL FINISHERS
200: 1, Brown, Beu, 24.22.
NO LOCAL FINISHERS
400: 1, Owen Voigt, RT, 55.58.
NO LOCAL FINISHERS
800: 1, Brian Miller, BC, 2:17.16.
NO LOCAL FINISHERS
1,600: 1, Brian Miller, BC, 5:07.09.
LOCAL FINISHERS 4, Jace Andersen, K, 5:16.78. 7, Owen Duttenhefner, K, 5:24.05.
3,200: 1, Jace Andersen, K, 11:12.53.
LOCAL FINISHERS 2, Owen Duttenhefner, K, 11:14.06.
110 hurdles: 1, Cody Perkins, MRNE, 17.19.
LOCAL FINISHERS 6, Jaxon Hewson, MRNE, 20.19. 7, Kaden Auch, MRNE, 20.4. 8, Cole Manolovits, MRNE, 20.93.
300 hurdles: 1, Rayman Zimmerman, GCF, Eli Barbot, Beu, 43.52.
LOCAL FINISHERS 4, Jaxon Hewson, MRNE, 45.93.
400 relay: 1, Beulah (Ethan Johnson, Tryston Miller, Eli Barbot, Connor Bosch), 49.33.
LOCAL FINISHERS 2, Mott-Regent-New England 50.72. 6, Killdeer 56.8.
800 relay: 1, Beach (Jared Wojahn, Riley Frieze, Chance Manhart, Samuel Clarke) 1:40.35.
LOCAL FINISHERS 5, Mott-Regent-New England 1:45.21. 8, Killdeer 1:55.64.
1,600 relay: 1, Dickinson Trinity (Ethan Kudrna, Seth Herner, Luke Volesky, Ben Hauck), 3:48.61.
LOCAL FINISHERS 3, Mott-Regent-New England 3:50.59.
3,200 relay: 1, Dickinson Trinity (Garin Anderson, Reece Anderson, Cameron Wanner, Caleb Hansen), 9:12.27.
LOCAL FINISHERS 3, Mott-Regent-New England 9:13.45. 4, Killdeer 9:28.67.
High jump: 1, Rayman Zimmerman, GCF, 5-06.
LOCAL FINISHERS 2, Logan Wolf, MRNE, 5-06.
Long jump: 1, Jacob Svihovec, BC, 20-10.
NO LOCAL FINISHERS
Triple jump: 1, Brian Anaya, BC, 40-00.
LOCAL FINISHERS
5, Cole Manolovits, MRNE, 32-02.5. 6, Nathan Kaufman, MRNE, 31-11. 7, Kaden Auch, MRNE, 31-08.
Shot put: 1, Isaac Fridrich, THS, 48-10.
LOCAL FINISHERS
8, Michael Moreno, K, 38-02.
Discus: 1, Melzer, BC, 131-01.
LOCAL FINISHERS 2, Huether, MRNE, 124-08. 8, Ayden Kautzman, MRNE, 104-06.
Javelin: 1, Svihovec, BC, 134-08.
LOCAL FINISHERS 4, Sam Huether, MRNE, 125-01. 7, Tyler Hansen, K, 118-09.

Girls
1, Beulah 117. 2, Mott-Regent-New England 111. 3, Bowman County 110.5. 4, Dickinson Trinity 97.5. 5, Killdeer 51. 6, Richardton-Taylor 48. 7, Heart River 40. 8, Beach 33. 9, Hettinger-Scranton 26. 10, Glen Ullin-Hebron 21. 11, Grant County-Flasher 19. 12, New Salem-Almont 14.

100: 1, Skylar Crow, RT, 12.98.
LOCAL FINISHERS
5, Angel Erickson, MRNE, 13.53. .
200: 1, Morgan Hertz, 27.84.
NO LOCAL FINISHERS
400: 1, Brinklyn Schumacher, THS, 1:05.19.
NO LOCAL FINSIHERS
800: 1, Macy Gress, THS, 2:34.36.
NO LOCAL FINISHERS
1,600: 1, Jaci Fischer, BC, 6:05.5.
LOCAL FINISHERS 6, Messa Kuehl, MRNE, 6:52.04.
3,200: 1, Sophie Olsonawski, MRNE, 13:50.05.
NO LOCAL FINISHERS
100 hurdles: 1, Tia Horning, Beu, 17.05.
LOCAL FINISHERS 2, Hertz, MRNE, 17.44. 5, MaryJane Mayer, MRNE, 19.36. 6, Jazlyn Ottmar, MRNE, 20.2.
300 hurdles: 1, Morgan Hertz, MRNE, 50.6.
LOCAL FINISHERS 6, Jazlyn Ottmar, MRNE, 55.82.
400 relay: 1, Beulah (Paige Hetzler, Erin Walcker, Chloe Senn, Jenna Koppelsloen), 55.79.
LOCAL FINISHERS
2, Mott-Regent-New England 57.75. 5, Killdeer 58.46.
800 relay: 1, Richardton-Taylor (Skylar Crow, Reine Voigt, Bailey Paulson, Kat Baranko), 1:56.08.
LOCAL FINISHERS
4, Killdeer 2:00.64. 6, Mott-Regent-New England 2:02.76.

1,600 relay: 1, Mott-Regent-New England (Shelley Kathrein, Kiara Koepplin, Angel Erickson, Morgan Hertz) 4:33.89.
NO LOCAL FINISHERS

3,200 relay: 1, Mott-Regent-New England (Kiara Koepplin, Sophie Olsonawski, Lindsay Koch, Shelley Kathrein) 11:04.19.

High jump: 1, Harys Beauchamp, Beu, 4-09.
LOCAL FINISHERS
3, Shelley Kathrein, MRNE, 4-07.
Long jump: 1, Tia Horning, Beu, 15-11.75.
NO LOCAL FINISHERS
Triple jump: 1, Jenna Koppelsloen, Beu, 31-04.
LOCAL FINISHERS
2, Karly Bang, K, 31-02.5. 3, Kylee Boltz, K, 30-11. 4, Kiara Koepplin, MRNE, 29-09.
Shot put: 1, Brooke Reiss, K, 33-06.
LOCAL FINISHERS
3, Keziah Erickson, MRNE, 32-05.
Discus: 1, Steena Larsen, K, 108-05.
LOCAL FINISHERS
2, Jess Goetz, K, 101-05. 5, Karagan Friedt, MRNE, 83-04.
Javelin: 1, Bre Tessier, THS, 102-08.
LOCAL FINISHERS
5, Karagan Friedt, MRNE, 90-04.


Share this post